Polymérny deň
V utorok 4.4.2023 sa na Ústave polymérov SAV, v.v.i. uskutočnilo prvé z plánovaných pravidelných stretnutí s firmami, pod názvom Polymérny deň. Myšlienka takýchto stretnutí sa kreovala už dlhšie, keďže na zahraničných výskumných inštitúciách sa stretnutia akademickej obce s firmami konajú bežne, ale na Slovensku tradícia prezentácií výskumných výsledkov a expertíz vedeckých pracovísk firmám spojená s diskusiou o požiadavkách zo strany firiem na výskum chýba.
Žiadosti o takýto typ stretnutia sme na Ústave polymérov zaznamenávali už dlhšie, či zo strany vedeckých pracovníkov, ktorí dlhšie pôsobili na zahraničných špičkových vedeckých inštitúciách, a ktorí by privítali intenzívnejšie zapojenie sa do aplikovaného výskumu, tak aj zo strany firiem, ktoré sa dopytujú na využitie infraštruktúry, ale taktiež aspoň čiastkové riešenie ich problémov. Ako sami predstavitelia firiem spomenuli, uvedomujú si, že v súčasnosti im často pomôže udržať náskok pred konkurenciou len inovatívny produkt s pridanou hodnotou, ktorý môže prebiť nízku cenu konkurenta z Ázie.
Na stretnutie prišlo cca 20 predstaviteľov z 9 výrobných firiem, 2 distribučných a 2 zástupcovia klastrov (plastikársky a konopný). Stretnutie otvoril riaditeľ ústavu Mgr. Jaroslav Mosnáček, DrSc., ktorý privítal hostí a predstavil význam, ciele a program stretnutia. Následne odovzdal slovo Ing. Márii Omastovej, DrSc., vedúcej Oddelenia kompozitných materiálov, ktorá detailnejšie predstavila históriu a činnosť ústavu a pokračovala hlavným výskumným zameraním svojho oddelenia, keďže tento „Polymérny deň“ sa niesol v hesle „Polymérne kompozity pre pokročilé aplikácie“. Nasledovali krátke prednášky Ing. Kataríny Mosnáčkovej, PhD. o biodegradovateľných kompozitoch, Ing. Mateja Mičušíka, PhD. o povrchovej analýze a jej využití pri vývoji kompozitných materiálov a Mgr. Jaroslava Mosnáčka, DrSc. o kompozitoch s kovalentne modifikovanými plnivami. Nasledovala diskusia k predneseným témam, kde jednoznačne zarezonovala téma biodegradovateľných polymérov a kompozitov, pretože firmy sú v dôsledku redukcie uhlíkovej stopy tlačené do alternatív ropných produktov, ku ktorým patria súčasné polyméry. Po krátkej prestávke zazneli príspevky jednotlivých účastníkov, ktorý prezentovali zameranie a potreby výskumu polymérnej vedy pre potreby firiem, ktoré zastupovali. Nasledovala vzájomná diskusia a ukážka laboratórií ústavu. Stretnutie sa uzavrelo v zmysle záujmu o individuálne stretnutia s jednotlivými firmami, pri ktorých by zástupcovia firiem prišli s konkrétnymi požiadavkami k vývoju nových materiálov.
Prvý „Polymérny deň“ na Ústave polymérov hodnotili zástupcovia firiem pozitívne, a akciu možno hodnotiť ako prvý krok k intenzívnejšiemu prepojeniu polymérnej vedy a slovenského priemyslu. Či prinesie nejaké konkrétne spolupráce, napr. prípravu spoločných projektov v rámci výziev Plánu obnovy, alebo nových kontraktov ukáže až čas, ale už teraz sa obe strany tešia na druhý „Polymérny deň“, ktorý Ústav polymérov plánuje organizovať na jeseň, tentokrát na tému bio-polymérnych materiálov pre medicínske účely.
Text: Z. Špitalský, predseda Rady pre externú komunikáciu na Ústave polymérov SAV, v.v.i.
Foto: M. Bystriansky, Referát pre komunikáciu a médiá SAV