Polymérny deň so zástupcami firiem
V utorok 16. apríla sa na Ústave polymérov SAV, v.v.i. uskutočnilo už tretie plánované pravidelné stretnutie s firmami, pod názvom Polymérny deň. Počas polymérneho dňa sa stretáva akademická obec so zástupcami malých, veľkých firiem, start-upov ale aj univerzít a diskutujú možnosti spolupráce a zapojenia vedy a výskumu do riešenia a zavádzania inovácií v priemysle.
Na prvé tohtoročné stretnutie prišlo 15 predstaviteľov zo 7 výrobných firiem a 2 univerzít (TUAD a STU). Stretnutie otvoril riaditeľ ústavu Mgr. Jaroslav Mosnáček, DrSc., ktorý privítal hostí a predstavil význam, ciele a program stretnutia. Následne odovzdal slovo Ing. Anite Eckstein, PhD., vedúcej Oddelenia syntézy a charakterizácie polymérov, ktorá detailnejšie predstavila činnosť a hlavné výskumné zameranie oddelenia. Tento polymérny deň sa niesol v znamení: Funkčné polymérne materiály a v tomto znení sa niesli aj krátke prednášky členov oddelenia. Jozef Kollár predstavil polymérne nanočastice a ich aplikácie, Martin Danko hydrogély a organogély, Helena Švajdlenková frontálnu polymerizáciu a aplikácie produktov, Markéta Ilčíková prezentovala magnetoreologické polyméry a ich aplikácie, Alena Opálková Šišková predstavila elektrostatické zvlákňovanie, výhody vlákenných membrán a ich aplikácie. Nasledovali prezentácie významnejšej prístrojovej infraštruktúry, Dmitrij Bondarev predstavil kvapalinovú chromatografiu a možnosti jej využitia, Anna Vykydalová ukázala zariadenia pre termickú analýzu polymérov, kombinovaný systém TGA/DTA, FTIR a GC-MS, ďalej chemiluminiscenciu a kónický kalorimeter. Zdenko Špitálsky odprezentoval významnú infraštruktúru Oddelenia kompozitných materiálov a vyvinuté filamenty pre 3D tlač.
Nakoniec nám Ing. Anton Marci, PhD. z Fakulty hospodárskej informatiky EU v Bratislave prezentoval superodpočet, ktorý je významným nástrojom podporujúcim spoluprácu medzi výskumom a priemyslom.
Po krátkej prestávke nasledovalo predstavenie zúčastnených firiem a fakúlt a diskusia k ich projektom a výrobným problémom, pri ktorých by im vedci z Ústavu polymérov mohli pomôcť. Nasledovala ukážka laboratórií ústavu. Stretnutie sa uzavrelo v zmysle záujmu o individuálne stretnutia s jednotlivými firmami.
Tretí „Polymérny deň“ na Ústave polymérov hodnotili zástupcovia firiem pozitívne, ocenili komplexné informácie o oddelení, riešených témach oddelenia ako aj predstavenie infraštruktúry. Veríme, že rozbehnutá diskusia prinesie svoje ovocie a firmám budeme môcť poskytnúť služby vo forme rád, inovácií a nových produktov.
Text: A. Opálková Šišková, A. Eckstein
Foto: A. Eckstein